top of page

testimonials...

 

I want to celebrate your valuable contributions to my life.

Yaşadığım her anı daha çoşkuyla , daha derin ve huzurla yaşıyorum. En ufacık mutlulukları fark ediyorum ve onları doyasıya yaşıyorum. Coşkuya çok ihtiyacım vardı bunu hissetmeye başladım.  Sakinlik, huzur ve anı yaşamayı tecrübe ediyorum. 

 

Yan komşum gece yarısı kendi bahçesinde son ses müzik açıp eğlenmeye başladıklarında , önceden “ne kadar düşüncesizce bir davranış bu saatte böyle müzik sesi açılır mı” diyen ben , şimdi onun eğlence ihtiyacını karşıladığı için mutlu oluyorum ve kadeh kaldırıyorum. Hatta mesaj gönderip bahçe ışıklarınız harika görünüyor diyorum. Bunu severek ve içtenlikle yapıyorum. Bendeki bu değişime hem inanamıyorum hem de çok mutlu hissediyorum. Mutluluk kelebeğine dönüştüm resmen :) Sanki hayatla dans ediyorum. 

Çocuklarımla ilişkimde de çok değişim yaşıyorum. Bunlardan bahsetmiştim eğitim esnasında. Bu da beni çok mutlu hissettiriyor. Çünkü bu ilişkiyi çok önemsiyorum. Kaliteli ve doyumlu olması , bol sevgi ve anlayış içermesi benim için çok önemli. 

Bazen eşimle olan ilişkimde öfkem ağır bastığında onu anlamaya çalışmak istemiyorum. Ama o da dönüşecek zamanla , biliyorum.

Sana ne desem , ne söylesem az. İnsanın hayatında bunları yaşamasının değeri paha biçilemez. Sonuçta ne için yaşıyoruz ki. Geriye dönüp baktığında , ufacık mutlulukları bile fark ederek yaşadığını görmekten daha haz veren ne olabilir ki. 

Geleceğe daha umutla bakıyorum. İçimde ferahlık hissediyorum. Kaygılarım var ama kesinlikle azaldı.Acaba ne hissediyor diye düşünüp, o topu almadığımda , bütün buzlar eriyiveriyor o anda. Başka oluyorum. 

Kendime yakınlaştım. Bunu nasıl tarif edebilirim bilmiyorum. Öz şefkat meditasyonunda kalbime koyduğum elimin bir anda başka birinin eline dönüşmesi, o elin yaşlı ve tecrübeli beni her halimle her hatamla kabul eden bilge, beyaz saçlı ve şefkatli bir kadının eli olduğunu hissetmem ve o elin sahibinin de benim kendi yaşlılığım olduğunu hissetmem bana o kadar güç verdi ki, şükrediyorum şükrediyorum doyamıyorum şükretmelere. Coşkulu yaşıyorum bu duyguyu. Gözlerim doluyor bu anı düşündüğümde. Yeni seminer için çok heyecanlıyım. Kimbilir neler öğreneceğim ve yeni yolculuk bana nasıl gelecek. 

KG, İstanbul, 

hakkımda neler söylediler...

 

Azerbaycan 8 haftalık Şiddetsiz İletişim'e Giriş Semineri sayesinde kendimle, insanlarla iletişimde yumuşak bir dil deneyimledim. Kendimle bağlantı, öz şefkat, empati gibi konularla tanıştım. Özgen 8 haftalık seminer süresinde her zaman her katılımcı ile Şiddetsiz İletişim Dili ile bağlantıya geçiyordu. Hiç bir zaman bir öğretmen imajına girmedi, bizlerden biri olarak eğitimi sunması beni çok rahat ettirdi. Bu eğitim bana kendimle bağlantı, duygularım ve ihtiyaçlarımla tanışmam konusunda katkıda bulunmuştur.

MF

neler söylediler

hakkımda neler söylediler...

 

Şiddetsiz iletişimi nasıl öğrenirim şehir dışına da çıkamam nasıl yaparım diye düşüncelerdeyken Özgen'nin online eğitim davetini gördüm. Tam da oğlumla ev içinde bir savaşın ortasındaydım ve eğitimin adı Çocukların Dilinden Anlasaydık'tı. Çalışmadan sonra oğlumla olan iletişimimize sihirli bir değnek deydi sanki. Özgen ve Özenç Sizlere ne kadar teşekkür etsem az. 

AH, Malatya

hakkımda neler söylediler...

 

Eğitimin son günü çakal ve zürafa kulaklarını taktığımızda yanımdaydın ve bana inanılmaz destek oldun. O günün akşamında çalışmada bahsi geçen kişi ile 4-5 saat muhabbet ettik. Karşılıklı konuştuk, güldük, sarıldık, ağladık. O kişi benim görümcem ve 10 yıllık ilişkimizde ilk defa mümkün olduğunca önyargısız konuşmaya başladım. İlk defa karşı tarafta benim kafamdakinden bambaşka bir hikaye olabileceğine dair bir umutla başladım. Sesin, yüzün, tavrın, şefkatin hep gözümün önündeydi, sanki yanımdaymışsın sanki elini tutuyormuşum gibi konuştum. Ve inanılmaz bir hikaye ile karşılaştım. Kafamdaki senaryodan o kadar uzaktı ki inanamadım. Biraz üzgünüm hala, başka insanlarla olan ilişkilerimde bugüne kadar kaybettiklerimin yasını tutuyorum belki. Ama bundan sonrası için hala umudum var. Bana bu umudu verdiğin için çok içten çok derin şükran hissediyorum.Çok teşekkürler. 

HG, İstanbul

hakkımda neler söylediler...

 

Daha önce kendi mentorum ile Şiddetsiz İletişim’in genel detaylarını çalışmıştık, ayrıca Marshall Rosenberg’in kitabını okumuştum. Bu eğitim sayesinde düşüncesel ve kavramsal düzlemde anlatılan yöntemin hayata uygulanması konusunda bilgiler ve pratikler öğrenmiş oldum, benim için “şöyle yapmalı”dan “şöyle yapmayı deniyorum”a geçen bir köprü oldu bu eğitim.

 

Bununla birlikte egzersizlere daha çok vakit ayırmanın geliştirilmeye açık bir alan olduğunu düşünüyorum. Pratiklerin netliği, duygu ve ihtiyaç listeleri ve temel varsayımlar gibi materyallerin gelişimime açıkça olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu eğitimin bir giriş seviyesi eğitimi olduğunu düşünerek benim ihtiyaçlarımı karşıladığını söyleyebilirim. Ayrıca her sorduğum / başkalarının sorduğu sorulara çok açıklayıcı cevaplar aldım. Özgen’nin kendi hayatından samimi ve açık örnekler veriyor olması bana hem ilham verdi hem de bu süreci içselleştirmek için bir adım oldu.

SA, Bodrum

hakkımda neler söylediler...

 

Özgen Saatçılar'ın sunduğu 8 haftalık Şiddetsiz İletişim'e Giriş Semineri; düşüncelerimden arınıp objektif gözlem yapmam, duygularımla bağlantıya geçip ihtiyaçlarımı tespit etmem, kendimle ve bağlantılı olduğum kişilerle daha şefkatli iletişim kurmamda bana  ilham oldu. Online olması ve evimin konforunda topluluk, büyüme ve gelişme ihtiyacımı karşılamasından ötürü eğitmenim Özgen’e sonsuz şükran duyuyorum. Özgen'nin sorularıma verdiği yanıtlar ve sunduğu materyallerden memnun kaldım. Herkese eşit sürede, eşit söz hakkı vermesi; hepimizin hayatına dokunan canlı örneklerle ilham olması, içinden çıkamadığımız düşüncelerimizi gözleme-duygu-ihtiyaç ve ricaya döndürmemizde sunduğu online ortama rağmen oldukça sıcak ve canlıydı. 2 şer saatlik 6 haftalık eğitimin her etabında, tüm katılımcıları ilgiyle dinledim, hemen hemen her an bağlantıda kalabildim. Özgen her modülün zaman yönetimini efektif  idaresiyle, bana veya başka bir katılımcıya empatik destek verirken ve gelişmemize katkı olurken Şiddetsiz İletişim terminolojisini ruhuma dokunduracak kadar etkili kullandı ve bana ilham oldu. 

BB

hakkımda neler söylediler...

 

Özgen Saatçılar'ın sunduğu 8 haftalık Şiddetsiz İletişim'e Giriş Semineri  öncelikle bana yavaşlamayı öğretti. Etrafımda olan olaylara tepki vermeden durup yavaşlamak….Gözlem yapmaya başladım. Duygularımı ve ihtiyaçlarımı fark etmeye başladım. En önemlisi de bunların sonucu olarak rica etmek. Kendimize dönmek ve şefkatle yaklaşmak çok değerliydi. Eğitmenle konuşmak ve grup arkadaşlarımızla konuşmak beni o kadar rahatlatıyordu ki. Tüm buluşmalarda sürenin efektif kullanılması çok iyiydi. Özgen tüm sorularımıza her zaman kibarca yanıt verdi. Meditasyon yaparak oturuma başlamak bana çok iyi geliyordu o yüzden kapanışta da meditasyonun olmasını isterdim. İlk başta bir topluluk içinde konuşamama sanıyordum ama sonra o kadar rahat şekilde tüm duygularımızı paylaşıyorduk ki, benim için ev ortamı gibiydi.

MY

hakkımda neler söylediler...

 

Duyguları görmek, onlara alan açabilmek, aslında daha çok duygular ile mevcut olabilmek benim çok yeni öğrendiğim kavramlar, eylemler.. Duyguların ardındaki ihtiyaçlara bakabilmek ise çok daha ayrı, her ikisinin keyfi çok ayrı. Ozgen ile çalışırken, duygu ve ihtiyaçlarımla bağlantı kurabilmek çok daha kolay.. Güvene ihtiyacım oluyor, bazen içimdeki çocuk çok korkuyor. Özgen ile çalışırken bu güveni sağlayabiliyorum. Eğitmen-kolaylaştırıcı olan kişiye güvenmek benim için çok değerli ve öncelikli. Bu güveni kendisiyle bağlantıda kalarak, kendine samimi şekilde olarak daha da katlandırıyor.  Özgen’in en çok birşey söylemeden önce kendi haline bakması, samimi itirafları, senden benden oluşu, o yakınlığı sağlayışını çok seviyorum ve bana güven veriyor. İhtiyaçların güzelliği meditasyonunu hiç unutamıyorum. Özgen ile çalışmak bana umut getiriyor. Bu çalışma boyunca kendimle bağlantıda olduğumu söyleyebilirim, hiç olmadığı kadar, Özgen katılımcıları çok iyi şekilde gözetiyor ve kendini/katılımcıları gözetmek onun için çok değerli. Özgen kendisiyle bağlantıda kaldıkça ben daha da rahatladım. Daha da kendimi açtım, içimdeki canlı hayata kucak açtım. Harika bir çalışmaydı, bir sonraki seferi dört göz 5 kulakla bekliyorum.

BK, İstanbul

hakkımda neler söylediler...

 

Kendi kalbimle bağlantımın koptuğunu farkettim.Onu yeniden duyabilir olmak huzur verici oldu. Online eğitim çok büyük kolaylık yarattı. Gözetilme ihtiyacımın karşılanması ile adım atabildim bu eğitime. Eğitim sürecinde Özgen’in içten, paylaşımcı, herkese eşit alan yaratan, hepimizin ihtiyaçlarını ve koşullarını gözetme gayreti, şefkatli ve objektif yaklaşımıyla kendimizle ve diğer katılımcılarla bağlantı kurmamıza kapı araladı. Her birimiz farklı lokasyonlarda, farklı ihtiyaçlarla, temelde ise şiddetsiz iletişimin temel öğelerinden kendisi ve çevresinin katkı göreceğinin farkındalığı etrafında buluşarak minik bir topluluk olabildik. Eğitimin son haftası herkesin nasıl son hafta mı şeklindeki yorumları da nasıl geliştirilebileceğine dair bir ipucu : Düzenli ve sürekli online buluşmalar ki; Özgen’in bir sonraki seminer duyurusu da bu gelişmenin devam adımları. 

 

Online bir eğitimde ve her birisi iki saatlik buluşmalarda aktarılabilinecek materyaller iletildi. Ek materyal, kaynak da belirtildi. Ayrıca her buluşmada pratik çalışmalar ile de sunulan materyaller anlam ve netlik kazandı. Bireysel uygulamalarımızla, adayın aktardıklarını yaşama geçirmemizde sıra. Eğitmen benim kendi kalbimde fark etmediğim , derinlerdeki ihtiyacımı fark etmemi sağlayacak kadar bağlantıda idi. Bunu direkt bir tespit ya da gözlem olarak değil de sorularıyla fark etmemi sağlaması çok çok değerli. Samimiyeti ve deneyimlerini aktarmadaki açıklığı, sakinlik ve huzur verici idi. Az kelime ile de gözlem, duygu, ihtiyaç, ricalarımı aktarabileceğime inancım oluştu. 

FÖ, Adana

hakkımda neler söylediler...

 

4 haftalık Hayatı Zenginleştirecek Olanı istemek online çalışması, Şiddetsiz İletişim'in Rica adımı üzerine daha önce farketmediğim şeyleri farketmeme yardımcı oldu. Eğitmenimiz her zaman bize konuyla ilgili daha önce topladığı materyallerden elde ettiği bilgileri özetleyerek bakış açımıza ve teoriğimize katkı sağladı. Seanslar ilk başladığı zaman bağlantı kurmakta ve kendimi ifade etmekte zorlandım fakat sonrasında Özgen'in verdiği bilgiler, empati yeteneği sayesinde aslında hepimizin az çok benzer şeyleri yaşadığını görmek rahat hissetmeme katkıda bulundu. Bu anlamda eğitmenimize en derin şükranlarımı sunuyorum. 

 

ZY, İstanbul

bottom of page